vineri, 2 mai 2014

Cele două „plângeri prealabile”, depuse la Primăria Ploiești

Parcul Andrei Mureșanu aparține cetățenilor acestui oraș de o jumătate de secol. Nu poate fi scos la mezat de un primar și un consiliu local oarecare, prin niște acte oarecare, în beneficiul unei firme oarecare. 

La începutul acestei săptămâni, luni, 28 Aprilie, am depus la Registratura Primăriei Ploiești două adrese prin care îi rugăm pe primarul Iulian Bădescu și pe membrii Consiliului Local Ploiești să revoce cele două hotărâri de consiliu prin care s-a decis privatizarea Parcului Andrei Mureșanu.

Cele două adrese se numesc în limbaj juridic „plângeri prealabile” și, în contenciosul administrativ, sunt echivalente unei chemări la mediere. Ele prezintă schematic argumentele de ordin legal pentru care noi credem că cele două acte administrative pe care le criticăm trebuie anulate.
Primarul și Consiliul Local au la dispoziție 30 de zile pentru a ne răspunde și pentru a pune în practică solicitarea noastră. După scurgerea acestui interval de timp, în cazul lipsei de reacție a autorităților, vom putea înregistra la tribunal ambele cereri sub forma unor acțiuni judiciare.

Cele două cereri pot fi citite AICI (solicitarea de revocare a hotărârii de concesionare a parcului) și AICI (solicitarea de revocare a hotărârii de remodelare a parcului). Din documentele pe care vi le punem la dispoziție lipsesc doar numele și datele personale ale celor zece cetățeni care semnează aceste adrese.

Mulțumim încă o dată celor care au avut curajul, demintatea și înțelepciunea de a face dintr-o problemă civică problema lor personală, alăturându-se acestei acțiuni. Nu a fost ușor pentru niciunul dintre noi să uităm de Săptămâna Mare, de Paște, de primăvară, de nevoia fiecăruia de a se concentra asupra propriei vieți și să ne înhămăm la o treabă care presupune o cheltuială de bani, de timp și de energie.

Mulțumim Fundației „Eco-Civica” din București care s-a alăturat cauzei noastre și care și-a arătat disponibilitatea de a fi parte într-un viitor eventual proces. „Eco-Civica” este și ea semnatară a celor două cereri depuse la Primărie.
Nu ne dorim un proces contra primarului Iulian Bădescu și a Consiliului Local - este ultimul lucru în care ne gândeam că ne vom trezi implicați - dar, dacă vom fi obligați să-l deschidem, o vom face. Cum am spus și în cele două scrisori deschise pe care i le-am adresat primarului Bădescu, parcurile și natura nu se pot apăra singure, este de datoria oamenilor să o facă.

Ca să fim siguri că cele două cereri vor ajunge la Primărie, le-am trimis și prin poștă, încă de sâmbătă, 26 aprilie, sub forma unor scrisori recomandate cu valoare declarată, cu confirmare de primire. Primăria a confirmat primirea celor două cereri luni, 28 aprilie.
Numerele de înregistrare pe care le-au primit cererile noastre depuse la Registratura Primăriei Ploiești sunt: 007718/28 aprilie 2014 și 007719/28 aprilie 2014.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu